Po Facebooku i Messengerze INSTAGRAM jest  najpopularniejszym portalem społecznościowym w Polsce. Są jednak czynniki, które wpływają na to, czy będzie on najlepszym narzędziem marketingowym. Są to m. in. wiek grupy docelowej i branża. Instagram to platforma idealna do promowania różnych marek, szczególnie tych związanych z wizualnymi, stylowymi lub lifestyle’owymi aspektami. Jednak nawet, jeśli nie znajdziesz swojej branży na poniższej liście, nie oznacza to, że nie możesz odnieść sukcesu na Instagramie. Pamiętaj, że poniższe dane to tylko dane statystyczne. Jeśli masz już swoją markę na Instagramie i Twoje treści docierają do odbiorców w satysfakcjonujący sposób, nie zmieniaj diametralnie czasu publikacji czy grupy docelowej, bo użytkownicy mogą być już do nich przyzwyczajeni i mogą nie być zadowoleni ze zmian.

Oto kilka kategorii marek, które odnoszą sukces na Instagramie:

  • Marki odzieżowe, butikowe, kosmetyczne, akcesoriów, biżuterii itp. prezentujące swoje kolekcje, trendy, stylizacje i inspiracje.
  • Marki zajmujące się sprzętem sportowym, suplementami, ubraniami sportowymi, zdrowym odżywianiem i treningami.
  • Firmy związane z podróżami, agencje turystyczne, hotele, restauracje, blogerzy podróżniczy, które prezentują piękno różnych miejsc i przygód.
  • Restauracje, kawiarnie, producenci żywności, marki związane z gotowaniem i przepisami, ekskluzywne dania czy innowacyjne smaki.
  • Artyści, projektanci, galerie sztuki, marki związane z projektowaniem wnętrz, prezentujące swoje dzieła, projekty, inspiracje i procesy twórcze.
  • Marki oferujące elektronikę, nowoczesne gadżety, smartfony, akcesoria, sprzęt fotograficzny itp.
  • Marki promujące zdrowy tryb życia, praktyki wellness, produkty i usługi związane z relaksacją, medytacją, jogą, aromaterapią itp.
  • Firmy edukacyjne, trenerzy, eksperci w różnych dziedzinach, oferujący kursy, porady i inspiracje.
  • Sklepy internetowe, marki sprzedające różnorodne produkty online, oferujące promocje, nowości, recenzje i opinie.
  • Firmy promujące zrównoważone produkty, recykling, ekologię, eko-produkty, dbałość o środowisko i społeczność.

Warto też  zwrócić uwagę na to, do jakiej grupy wiekowej się zwracamy z naszymi działaniami.Influencerzy, uroda, jedzenie, podróże, styl życia – Instagram to przede wszystkim platforma wizualna, więc jeśli promujesz branżę lub usługi, które świetnie wyglądają na zdjęciach i filmach, jest to miejsce dla Twojej marki. Mimo że na powyższym wykresie można zauważyć dominację zaangażowania w edukację i sport, nie oznacza to, że tylko w tych dziedzinach można wybić się ze swoją marką. Po prostu dominują tam młodzi ludzie, którzy często spędzają czas edukując się lub są zainteresowani sportem.

Pamiętaj, że kluczowe jest dostosowanie strategii promocyjnej do specyfiki marki, jej wartości, celów oraz zrozumienia oczekiwań i zainteresowań Twojej docelowej grupy odbiorców na Instagramie. Ponadto, kreatywność i autentyczność są kluczowe, aby przyciągnąć uwagę i zaangażować społeczność na tej platformie.

Jeśli zdecydujesz się wybrać właśnie Instagram do swoich działań marketingowych, sprawdź, kiedy publikowanie materiałów jest najbardziej efektywne:

Poza ogólnymi najlepszymi dniami i godzinami są też konkretne przedziały godzinowe dla poszczególnych branż.

Analizując najbardziej korzystne w teorii czynniki, pamiętaj, by regularnie monitorować wyniki swoich działań. Analizuj dane, oceniaj, co działa, a co nie, i dostosowuj strategię swoich działań do zmieniających się wciąż trendów i algorytmu.  Możesz się sugerować powyższymi danymi, ale pamiętaj, że każda marka jest inna i wymaga indywidualnego dostosowania.

Pamiętaj, że kluczowe jest zrozumienie swojej marki, jej wartości, głosu i przekazu, aby właściwie dostosować strategię promocyjną do wybranej platformy.

Źródła:

https://datareportal.com/reports/digital-2022-instagram-headlines
https://sproutsocial.com/insights/best-times-to-post-on-instagram/
https://l-a-b-a.pl/blog/200-kiedy-publikowac-posty-w-mediach-spolecznosciowych
Podziel się